Wybieramy umywalkę

Oprócz tradycyjnych, ceramicznych sprzętów łazienkowych w kolorze białym, do których jesteśmy przyzwyczajeni, rynek oferuje dziś co najmniej kilka innych ciekawych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę. Już samą umywalką możemy zagrać we wnętrzu budując charakter łazienki. Wybierając materiał szlachetny lub innowacyjny a także  stawiając na kolor: odważny, odcinający się od reszty barw we wnętrzu albo dopasowany idealnie do płytek. 

Zacznijmy od od tych pierwszych: wybieramy umywalkę z kamienia. Ciężko odmówić im uroku i szlachetności, mogą mieć różne kształty, formy a do ich produkcji wykorzystywane są kamienie o różnych wzorach. Mają dokładnie wypolerowaną powierzchnię, co usprawnia funkcjonalne aspekty ich użytkowania czyli spływanie wody oraz czyszczenie.

 

Umywalka nablatowa oraz wolnostojąca, kamienna.

Kolejna propozycja z materiału lżejszego i doskonale formowalnego to umywalki z Crionu. Ze względu na właściwości tworzywa, które jest mieszanką składników mineralnych oraz żywicy, umywalki z niego produkowane są lżejsze, pozwalają na uzyskanie ciekawej struktury powierzchni oraz rozwiązania w oparciu o cienkie i wydawałoby się delikatne wcięcia. Materiał jest jednak na tyle solidny, ze oprócz wykonania wcięć możemy ich używać jako wieszaków na ręczniki – takie, zresztą,  jest ich przeznaczenie.

 

Lekkie i solidne umywalki z crionu

Jeśli jednak wybieramy umywalkę ceramiczną ale chcemy żeby miała ona wyjątkowy charakter to możemy postawić na kolor. Umywalki takie są dostępne w jednolitych barwach choć są też modele idealnie dopasowane do danej kolekcji płytek. Na ich powierzchni znajduje się wówczas dokładnie taki wzór jak na dedykowanych płytkach. Do umywalki, zwłaszcza tej jednokolorowej, często możemy dobrać pozostałe elementy wyposażenia łazienki wybarwione tak samo, jak miska wc czy bidet.

 

Umywalki w kolorze

Osobnym tematem, zdecydowanie wyjątkowym jak dla mnie, są umywalki – powiedzmy – zbudowane z płytek. A konkretnie ze spieków wielkopiecowych czyli takich płytek o bardzo dużych formatach – ok 300 cm x 100 cm, które jednocześnie są dość cienkie. Spieki najczęściej imitują kamienie naturalne i robią to po mistrzowsku ale są też takie, które mają rysunek drewna lub są jednokolorowe. Tego typu umywalki, z powodu użytego materiału, mają proste kształty i zwykle odpływ liniowy. Co ciekawe dokładnie w ten sam sposób można sobie zmontować zlew, zintegrowany np. wówczas z blatem z tego samego spieku. W sprzedaży są gotowe umywalki w obudowie ze spieków ale są też fachowcy, którzy mogą nam taką umywalkę lub zlewozmywak wykonać dokładnie według wymiarów jakich sobie życzymy.

Umywalki ze spieków – ekspozycja