Wnętrza w stylu marokańskim

Wnętrza orientalne, niektórych zachwycają innych wkurzają. Trochę przeładowane w stosunku do Naszych chłodnych i prostych europejskich; formą, kolorem, detalem. Trudno jednak odmówić im uroku: glinianym tynkom, murom ręcznie formowanym,

turkusom, błękitom i fioletom

➔ Sprawdź naszą ofertę: projektant wnętrz Katowice

egzotycznym detalom

czy wreszcie wzorzystym płytkom,

które jak widać mogą się całkiem ładnie prezentować także w nowoczesnych, “lekkich” wnętrzach, dodając im zdecydowanie charakteru.

Czy te jasne, z niby przypadkowo dobranymi detalami nie mogły by się odnaleźć i u Nas, czy nie przypominają Nam fantastycznych realizacji eklektycznych wnętrz, pojawiających się może rzadko w Naszym kraju ale zawsze zachwycających kompozycją idealną, choć powstałą z zupełnie różnych od siebie elementów? Jakiś wspólny mianownik widzę – po Naszej stronie może trochę bardziej kanciasty i połyskujący ale jednak.

Architektura marokańska to barwy, wzory ale i ażury, o których już pisałam i jestem ich zdecydowaną fanką.

Wcale niekoniecznie mocno ornamentalne, mogą być łagodne i wdzięcznie komponujące się także z bliższą Nam architekturą modernistyczną.

Moim zdanie zmieniają wnętrze w nieoceniony sposób stanowiąc częściowe przesłony, lekkie ścianki albo po prostu dekorację.

Bardzo, też, podobają mi się wszelkie płaskorzeźby, najczęściej drewniane, ażurowe czy frezowane

i choć jak podkreślam, nie wszystko co mi się podoba od razu umieściłabym w swoim domu – to akurat taki detal mogłabym  rozważyć. Może z wycieczki do Maroka, które zdecydowanie jest na mojej podróżniczej mapie uda mi się przywieźć takie cacuszko. U nas wprawdzie można dostać, głównie w wyspecjalizowanych sklepach internetowych ale na ogół dość małych rozmiarów i niezbyt tanio. Poza tym nie ma to jak własnoręcznie przywieziona pamiątka, ciekawe czy to by się mogło udać ?

Niezależnie od tego jak na to patrzymy i czy jakąś część chcielibyśmy sobie przemycić do własnych mieszkań, nie można koło takich wnętrz przejść obojętnie. Ja nie mogę – nie uznać ich kunsztu i panującego w nich klimatu.

Nie mogę nie chcieć tam pojechać i zobaczyć na własne oczy tych cudów i poczuć tego ciepła, niezwykle sensualnych odcieni i kształtów

➔ Sprawdź naszą ofertę: projekty wnętrz Częstochowa

w połączeniu z tak egzotyczną dla Nas roślinnością, kuchnią, kulturą.

To co dla Nich – mieszkańców Afryki – powszednie – dla Nas może być jak  podróż do krainy baśni  Tysiąca i jednej nocy.

Fot. legacy.interiordesign.net, examiner.com, dascollection.com, interiordesignipedia.com, trendir.com, interiordesignfiles.com, pandashouse.com, veengle.org, elledecor.com, archdaily.com, amanresorts.com, fannywillems.nl