Projektowanie mieszkań

Jak projektuje się małe mieszkania – kawalerki?

Duże mieszkania przeznaczone są z reguły dla kilkuosobowych rodzin, natomiast te najmniejsze – dla singli. Małe lokale powszechnie nazywane są kawalerkami, choć nie tylko kawalerowie rzecz jasna znajdą w nich swoje miejsce do życia. Jak zaprojektować takie mieszkanie, aby było nie tylko funkcjonalne, ale też interesujące pod względem estetycznym?

Wyzwanie dla architekta przy projektowaniu mieszkań

Projektowanie wnętrz w przypadku kawalerek stanowi nie lada wyzwanie także dla specjalisty. Trzeba bowiem zmieścić wszystkie strefy – nocną i dzienną – na niewielkiej powierzchni a  przy tym bez zbytniej, optycznej straty na przestronności. Wymaga to wiedzy technicznej, znajomości trendów i sprytnych rozwiązań, które w przypadku takich wnętrz sprawdzają się doskonale.

Projektant wnętrz na ogół stara się więc utrzymać kolorystykę w jasnych tonacjach, tak by dodatkowo nie przytłaczać pomieszczeń. Nie jest to jednak regułą, bo dużo zależy od ilości naturalnego światła we wnętrzu. Czasem odważne barwy w postaci większych lub mniejszych akcentów wnoszą świeżość do mieszkania, gdy tego światła, ze względu choćby na ustytuowanie oraz wielkość okien jest niewiele.

Projektowanie wnętrz na potrzeby inwestora

Osoba zlecająca zaprojektowanie przez architekta wnętrza kawalerki ma swoje wymagania, którym trzeba sprostać, choć czasem należy pójść na pewne kompromisy. Duża wanna z osobnym prysznicem nie zmieści się obiektywnie rzecz ujmując w kawalerce, ale można zaproponować zlecającemu wannę z parawanem nawannowym. Także trudno jest wydzielić kuchnię osobno od salonu – najczęstszym rozwiązaniem przy projektowaniu wnętrz w małych mieszkaniach jest umieszczenie aneksu kuchennego, który od części sypialnianej i wypoczynkowej oddzielić można np. dzięki zastosowaniu wysokiego blatu.

Projektowanie mieszkań w przypadku kawalerek musi być spójne z wymaganiami klienta, z liczbą osób, która ma mieszkać w lokalu, a nawet z tym, czy będzie w nim pies lub kot. Dobrze sprawdzają się zabudowy meblowe, które umożliwiają wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni na dodatkowe szafki, schowki czy szafki wysuwane typu cargo, nie tylko w kuchni.

Funkcjonalność w pierwszej kolejności

Projektowanie wnętrz kawalerek sprowadza się do połączenia funkcjonalności z modną aranżacją. Bardzo ważne jest wydzielenie stref w mieszkaniu, by oddzielić część sypialną od dziennej. Każde miejsce w lokalu może być funkcjonalne i odpowiadać potrzebom domowników. Wystarczy użyć mniejszych sprzętów, np. wąskiej zmywarki czy pralki typu slim, by wszystko zmieściło się na małej przestrzeni.