Projektowanie mebli tapicerowanych to proces zaczynający się od pomysłu zilustrowanego najczęściej w postaci szybkiego szkicu. Następnie forma estetyczna konfrontowana jest przez projektanta z wymogami stawianymi tego typu meblom. Może to być, fotel, krzesło, sofa, narożnik, czy mebel modułowy. Często mebel taki, jak np. sofa, czy wersalka pełni więcej niż jedną funkcję i decyzje o tym jakie to będą funkcje a co za tym idzie jakie wymagania powinien spełniać obiekt muszą zapaść zaraz na początku procesu projektowego. W zależności od tego do czego konkretnie będzie służył mebel, projektant mebli tapicerowanych ustali jego gabaryty, poziom komfortu, materiały czy mechanizmy zastosowane potem w produkcji. Na te cechy wpływają również aspekty takie jak prognozowana cena rynkowa mebla oraz możliwości technologiczne firmy, która będzie realizowała projekt a także często forma magazynowania czy transportu: mebel może być z założenia transportowany w całości lub elementach co głównie zależy od jego gabarytów oraz stopnia skomplikowania montażu.
Oczywiście meble tapicerowane jako meble miękkie pełnią funkcję wypoczynkową, i zależy Nam na optymalnym komforcie ich użytkowania. Krzesło powinno dobrze trzymać plecy, tym bardziej jeśli jest to krzesło na którym spędzamy wiele czasu, czyli np. takie, z którego korzystamy pracując i zapewniać optymalne parametry ergonomiczne jak np. kąt odchylenia oparcia, wymiary i wysokość siedziska, wysokość oparcia, wysokość podłokietników, dodatkowym atrybutem jest możliwość modyfikacji tych parametrów, w celu przystosowania ich do konkretnego użytkownika.
Mebel taki jak łóżko, powinien być maksymalnie wygodny, im bardziej stopień miękkości materaca, na którym śpimy zbliżony jest do tego parametru w ludzkim ciele tym mniejsze mikro uciski, lepszy komfort wypoczynku i mówiąc wprost lepsze życie. Na szczęście materace to osobna historia i projektując łóżko projektant mebli tapicerowanych dba bardziej o jego walory estetyczne czy użytkowe a komfortem spania nie musimy się martwić. Łóżko i tak zostanie wyposażone w materac i to od niego będzie zależało jak się wyśpimy a to jest podstawowa funkcja łóżka. Dbać należy więc o to żeby łóżko było tak zaprojektowane aby współpracowało ze standardowych wymiarów materacami. Ważna jest też wentylacja, w czasie snu tracimy minimum pół litra wody i konstrukcja zarówno materaca jak i łóżka powinno tę wentylację umożliwiać. Oczywiście meble takie jak łóżka, wersalki i sofy dwufunkcyjne do spania i siedzenia, często posiadają też funkcję przechowywania, czyli krótko mówiąc schowek na pościel.
Ciekawymi meblami tapicerowanymi są sofy a jeszcze bardzie fotele. Tu projektant mebli tapicerowanych może się wykazać pomysłem na ciekawy design, jak również w zakresie jakości i wzornictwa użytych materiałów. Pojawiają się też dodatkowe funkcje, jak stoliki będące integralnym elementem kanapy czy narożnika, także ruchome z możliwością odwrócenia blatu nad kolana użytkownika siedzącego na sofie, montowane są podłączenia dla urządzeń mobilnych oraz mechanizmy i elektronika umożliwiająca transformację mebla na przykład możemy wysunąć podnóżek ukryty pod fotelem, umieścić go na optymalnej dla Nas w tym momencie wysokości, zmienić kąt nachylenia oparcia, podłokietnika czy zagłówka. Meble modułowe możemy za to dowolnie komponować według swoich potrzeb. Co do funkcji, to zwłaszcza w przestrzeniach biurowych czy kawiarnianych coraz częściej wysokie oparcia pełnią także rolę izolacji, parawanu, który oddziela poszczególne stanowiska pracy czy stoliki zapewniając użytkownikom większą intymność spokój w pracy. Izolują także akustycznie, chłoną dźwięki więc wyciszają wnętrza, wprowadzają przyjemniejszą atmosferę.
Oczywiście dbamy też o stronę estetyczną, idealnie gdy towarzyszy ona dobrze przygotowanej konstrukcji. W przypadku mebli tapicerowanych, mimo iż są to meble o złożonej konstrukcji i do ich produkcji używa się wielu materiałów, jak drewno, metal, tworzywa sztuczne czy materiały naturalne oraz tkaniny o różnym składzie i właściwościach, to tym elementem, który ostatecznie w największym stopniu wpływa na odbiór wizualny mebla jest właśnie materiał zastosowany na poszycie. Do dyspozycji mamy całe bogactwo tkanin oraz materiałów specjalnych. Ważne jest, jak w każdej dziedzinie projektowania mebli tapicerowanych, aby korzystać też z rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska, poszukiwać kompromisów między rozwiązaniami estetycznymi, funkcjonalnymi i tymi, które w czasie, za pewne lat użytkowania, będą trwałe ewentualnie łatwo wymienialne ( jak materac w łóżku) oraz nie będą wywoływały negatywnego wpływu na zdrowie użytkownika. Projektant mebli tapicerowanych to specjalista od rozwiązywania problemów z jednoczesnym nie generowaniem nowych. Myśl projektowa powinna wybiegać w przyszłość znacznie dalej niż czas użytkowania mebla, należy myśleć o jego wpływie na środowisko w czasie jego życia a także później.
Częścią pracy projektanta mebli tapicerowanych jest także wykonanie prototypu mebla, lub nadzór nad jego wykonaniem a następnie dostosowanie wykonania wzoru do możliwości produkcyjnych producenta oraz dla optymalizacji tego procesu. Jako specjalista od rozwoju produktu samodzielnie projektuję i poszycia z różnych rodzajów materiałów, także innowacyjnych, zarówno dla mebli z pianki odlewanej jako monolit jak i tych wykonywanych metodami tradycyjnymi. Biorę udział w procesie powstawania prototypu, zwracam uwagę na rozwiązania konstrukcyjne, komfort i funkcjonalność użytkowania. Następnie usprawniam całość pod produkcję. Staram się szukać nowych rozwiązań w zakresie stosowanych materiałów oraz funkcji jakie może pełnić mebel tapicerowany.