Projektowanie łazienek

Wyzwania z projektowaniem łazienek

Architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem różnych pomieszczeń w domu czy w mieszkaniu. Dużym wyzwaniem może być zaprojektowanie łazienki, zwłaszcza takiej, która ma niewielką powierzchnię. Zmieszczenie na kilku metrach kwadratowych wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia takiego wnętrza i jednocześnie wykreowanie przyjaznej, funkcjonalnej oraz estetycznej przestrzeni wymaga dużego doświadczenia.

Projektowanie łazienek

Zlecając projektowanie wnętrz, klient może chcieć, aby architekt wnętrz zajął się kompleksowo jego lokalem mieszkalnym albo tylko jednym pomieszczeniem, na przykład łazienką. W budynkach wielorodzinnych łazienki są najczęściej bardzo małe, a przy tym niejednokrotnie połączone z toaletą, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę z przygotowaniem propozycji aranżacji pomieszczenia.

Metraż stanowi pierwsze, istotne ograniczenie w urządzeniu pokoju kąpielowego i toalety w jednym. Wnętrze to powinno sprzyjać relaksowi domowników, ale też musi spełniać określone funkcje – toalety, pomieszczenia do dbania o higienę osobistą, a często również pralni.

Projektowanie łazienek – często jest to zadanie co najmniej trudne

Często architekt wnętrz musi zagospodarować w optymalny sposób na przykład 5 metrów kwadratowych na potrzeby łazienki – np. w blokach wielorodzinnych. Jej projekt powinien pasować do innych pomieszczeń w domu. Funkcjonalność łazienki to punkt wyjściowy do jej aranżacji. Trzeba pamiętać, że każdy z domowników zagląda wielokrotnie w ciągu doby do tego pomieszczenia i korzysta z jego wyposażenia. Musi się więc tu znaleźć toaleta (jeśli nie ma oddzielnego miejsca na jej wygospodarowanie), a także umywalka, wanna lub prysznic, a także kosz na brudną bieliznę czy regał na kosmetyki. Lustro nad umywalką pozwoli na zrobienie makijażu czy poranne golenie.

Projektant wnętrz powinien też wziąć pod uwagę indywidualne wymagania zlecającego. Niewykluczone, że ten będzie chciał koniecznie mieć w łazience prysznic i wannę. Przy małych wnętrzach można połączyć te dwa elementy sanitarne ze sobą, np. poprzez umieszczenie w pomieszczeniu wanny z parawanem nawannowym. Dla optycznego powiększenia powierzchni można wybrać duże lustra, które będą też funkcjonalną częścią łazienki. Dopasowanie wszystkich części wyposażenia do obranego stylu aranżacyjnego pozwoli na stworzenie spójnej koncepcji dekoracyjnej.