Projektowanie kuchni

Projektowanie kuchni – najważniejsze aspekty

Chyba wielu z Nas się zgodzi, ze kuchnia to serce domu. Mimo, ze to pokój dzienny wydaje się odgrywać pierwsze skrzypce w roli reprezentacyjnej to właśnie w kuchni toczy się lwia część codziennego życia. Tam się przewijamy o poranku, kiedy czasu jest często mało a zależy Nam szybkim i sprawnym przygotowaniu śniadania. Tam zaglądamy po pracy żeby przygotować posiłek albo zapytać: „Co na obiad?”, popychani potrzebą i chęcią zjedzenia solidnego, ciepłego posiłku. Z perspektywy projektanta wnętrz prawda jest taka, że albo Nasza kuchnia z Nami współpracuje albo nie. I w tym drugim przypadku z pewnością zauważymy pewien dyskomfort

Komu ma służyć kuchnia?

To pytanie jest początkiem każdego projektu, każdego pomieszczenia. Kuchnia traktowana jest zawsze jako miejsce pracy co szczególnie przekłada się na jakość powierzchni roboczych czyli blatów oraz oświetlenia a także ogólną ergonomię a więc rozwiązania decydujące o komforcie tej pracy. Nieco inaczej będziemy ją jednak projektowali dla osoby, która lubi gotować i gotuje dużo, czy dla kilkuosobowej rodziny a inaczej możemy podejść do tematu w przypadku singla, który mieszka w dużym mieście i często jada poza domem.

➔ Sprawdź naszą ofertę: projekty wnętrz

Jaka przestrzeń jest do zaprojektowania?

Projektowanie wnętrz kuchennych to często mierzenie się z wyobrażeniami o przestronnych, żeby nie powiedzieć ogromnych przestrzeniach prezentowanych w folderach czy prezentacjach multimedialnych dużych firm meblowych, które ukazują szczyty swoich możliwości w postaci bajecznych kuchni, po których można jeździć rowerem. Super gdy taką przestrzeń mamy do dyspozycji ale gdy nie mamy roweru może się okazać, ze po takiej kuchni będziemy musieli każdego dnia zrobić sporo kroków 😉 . Rzeczywistość często jest też taka, że mamy rower ale po kuchni nie pojeździmy – miejsca brak i mebli poobijać szkoda. Nie wszystko da się przenieść do każdego pomieszczenia a lista sprzętów, które w kuchni trzeba zmieścić jest niemała i raczej stała i to ta lista oraz wielkość wnętrza, jego kształt oraz (o czym mało kto myśli budując mocno przeszklony dom) rozmieszczenie okien mają kluczowe znaczenie dla przyszłych funkcjonalnych oraz estetycznych walorów Naszej kuchni.

Ostatnimi czasy w nowobudowanych domach standardem jest kuchnia w narożniku domu z narożnym oknem. Osobiście jako architekt wnętrz nie rozumiem fenomenu tego rozwiązania choćby dlatego, że pod względem estetycznym nigdy w takim pomieszczeniu nie osiągniemy tego efektu bajecznej kuchni z folderu. Oczywiście takie kuchnie też projektuję i mogą być bardzo ładne ale jako projektant wnętrz marzę o przestrzeniach, które dają więcej możliwości w aranżacji i wygody w późniejszym użytkowaniu. Tak… „lepsze jest wrogiem dobrego”, ja wiem.

Sprawdź naszą ofertę: projektowanie wnętrz

Funkcjonalność ze smakiem w kuchni – projektowanie wnętrz

Połączenie stylu i funkcjonalności na najwyższym poziomie jest, myślę, celem każdego szanującego się architekta wnętrz. Ten styl najczęściej określa klient, bo każdy sam najlepiej wie w jakim otoczeniu dobrze się czuje. Czasem jest jednak tak, że samo pomieszczenie narzuca poniekąd styl wystroju wnętrza i choć nie musimy iść tą ścieżką, dla osiągnięcia pełnej harmonii – warto tę sprawę przemyśleć.

Sytuacja ta dotyczy głównie wnętrz w budynkach z indywidualnym charakterem, niektóre domy są sielskie w stylu, ulokowane w zacisznym miejscu kojarzą się ze spokojnym życiem bez przepychu i przesadnej nowoczesności w postaci choćby surowych połączeń kolorystycznych bieli i antracytu. (Naprawdę będzie kiepsko jeśli zamontujemy antracytowe okna a w środku urządzimy wiejski domek albo pojedziemy klasyką). Jeśli wybieramy dom, dobrze byłoby od razu pomyśleć jak chcemy żyć, jak urządzić wnętrza i czy to wszystko ze sobą gra. Oczywiście dużo można zmienić także w zewnętrznej części budynku, ale chyba nie chcemy tego robić już z nowym domu.

Poza tym jest jeszcze inny rodzaj budynków, jak te zabytkowe – zakładam, że takie wybierają wymagający i świadomi inwestorzy oraz na przykład nienajmłodsze już, kuszące strzelistymi wnętrzami i smukłymi oknami kamienice. One także wymagają pewnej konsekwencji. Ja osobiście uwielbiam takie apartamenty. Czasem mówię, że architekt wnętrz nie jest po to by je urządzić ale by wydobyć ich piękno, podkreślić indywidualny styl.