Kot w domu – rozwiązania i podpowiedzi

➔ Sprawdź naszą ofertę: architektura wnętrz Częstochowa

Kto ma kota ten pewnie wie a kto planuje mieć – powinien się dowiedzieć: Zwierzę jest ciekawskie, wszędobylskie i charakterne. Ma  swoje ulubione miejsca, materiały, wszędzie musi zajrzeć a jak tylko otworzymy książkę, to zaraz musi się na niej położyć. Papier i wszelkie jego grubsze wersje  jak tektura przyciągają kota jak magnes, co może nie wróżyć najlepiej Naszej ulubionej tapecie. Z kotem jak z dzieckiem – należy mu zapewnić rozrywkę, zaspokoić Jego potrzeby żeby z nudów nie meblował domu po swojemu- zrzucając rzeczy z półek albo pozbawiając Nas firanki razem z karniszem i może jeszcze fragmentem tynku. Sprawa jest ważna zwłaszcza w przypadku kotów niewychodzących – im, przede wszystkim, należy się mały koci raj. Choć kot porusza się niezwykle zwinnie i nawet przemykając cicho pomiędzy kryształowymi wazonami będzie starał się ich nie zrzucić (chyba, ze ktoś/coś go goni) to może niekoniecznie ryzykujmy życie najcenniejszych przedmiotów.

Przygotowując dom na przybycie kota, warto zaopatrzyć go choć w kilka półek (może to wyglądać naprawdę elegancko  a zarazem niepozornie), które będą dla niego torem przeszkód albo chociaż wolnostojący drapak kilkupoziomowy. Zadbajmy także o stałe, ustronne miejsce na drzemkę, szczególnie jeśli w domu jest też pies albo małe dzieci. Chowanie kota w domu, w którym są rybki lub małe gryzonie także jest możliwe o ile zabezpieczymy dobrze klatkę czy akwarium – kot jest cierpliwym łowcą i jest raczej spora szansa na to, że nie będzie szczędził czasu ani sposobów na dostanie się do potencjalnego “obiadu”. Bardzo ważne jest zapewnienie miejsc, polecam kilka, na których Nasz pupil będzie mógł ostrzyć sobie pazurki –  w przeciwnym razie sam je sobie znajdzie. Moja rada: jeśli kot uparcie drapie tapicerowany bok sofy, mimo pięknych, nowych drapaków dookoła, lepiej  od razu się z tym pogodzić i spróbować oprzeć drapak o w/w bok albo wręcz własnoręcznie wykonać prostą nakładkę na niego: odpowiednio przycięte pudło nakładamy na bok, oklejając je wcześniej sznurem –  mniej stresu dla Was obojgu no i mniej zniszczeń, a jak przyjdą goście – wynalazek zawsze można zdjąć. Moda na usuwanie kocich pazurów dla Naszego komfortu jest jakimś kompletnym nieporozumieniem. Nie dajmy się zwariować i nie róbmy z kota kaleki czy pluszowego misia a z domu muzeum. Projektowanie polega na dostosowywaniu przestrzeni dla Naszej wygody ale nie “modyfikowaniu” żywych zwierząt.

➔ Sprawdź naszą ofertę: architekt wnętrz Katowice

Oczywiście musimy pomyśleć o kuwecie, nawet jak kot wychodzi, lepiej ją mieć. Osobiście wybieram podłoża naturalne do jej wypełnienia. Zasada mówi, że kuwet powinno być o jedną więcej niż kotów, tym bardziej jeśli dom (mieszkanie) jest spory. Znane są przypadki i sposoby żeby nauczyć kota korzystać z ludzkiej toalety. Wymaga to jednak czasu i cierpliwości i nie ma gwarancji, że absolutnie każdemu kotu będzie to odpowiadało. Pamiętajmy jeszcze, ze  kot jest bezwzględnym mięsożercą i jeśli z jakichś powodów nie będziemy chcieli mu kupować specjalistycznych karm, musimy zapewnić odpowiednią ilość białka w diecie.

Koty są indywidualistami. Nie oczekujmy od nich, że będą wykonywały sztuczki, jak psy. Na ogół spokojne, wyważone, kiedy są już dorosłe, jednostajnie mruczące mają na  człowieka zbawienny wpływ. Leczą zarówno dolegliwości fizyczne jak i psychiczne, neutralizują działanie żył wodnych. W kontaktach fizycznych z człowiekiem często wybierają miejsca chore. Udowodniono, że częstotliwość z jaką mruczy kot jest dla Nas bardzo korzystna. Dziedziną, która zajmuje się wpływem kota na ludzkie zdrowie jest Felinoterapia.

Poza tym kot to miękka, puchata, ciepła kulka i nieprawdą jest, że przywiązuje się wyłącznie do miejsca  bo potrafi stworzyć z człowiekiem niezwykłą więź; rozbawić do łez swoimi wybrykami, i ogrzać w zimowy wieczór. Nawet jak nie zapewnimy mu wielu wygód  a damy schronienie i trochę karmy – nie będzie od Nas dużo wymagał. Przygarniajmy kotki. 🙂

fot. mycatgoma.com, schadenfreudepony.blogspot.com, news.buzzbuzzhome.com, jacksongalaxy.com,