W Naszej, polskiej rzeczywistości wnętrzarskiej, zastosowanie intensywnych kolorów we wnętrzach jest wciąż mało popularne. Jesteśmy powściągliwi, ostrożni, praktyczni i dość, niestety, podobni jeśli chodzi o dobieranie barw w Naszych domach, mieszkaniach. Sama tworzę ten wpis, siedząc w sterylnie białym gabinecie, bo biały to mój ulubiony kolor do przebywania 🙂 – kliniczny i czysty. Projektowałam kiedyś kuchnię, której właścicielka zażyczyła sobie ciemnofioletowych frontów kuchennych i na ścianie zaproponowałam do tego soczystą zieleń w formie fototapety. Wnętrze było niewdzięczne, nieduże a po środku, stał komin, dwa okna na różnej wysokości. Efekt końcowy zaskoczył i zachwycił i właścicielkę i wiele jeszcze osób, które je potem oglądały, choćby na mojej stronie. Żadna z moich wcześniejszych propozycji kuchni nie spotkała się z taką ilością wypowiedzi i to w samych ciepłych słowach – jednocześnie, mimo wrażenia jakie robiła kolorowa kuchnia – nikt później, ani wcześniej nie prosił mnie o wnętrza w odważnych kolorach ( czyli wyłączając beż, brąz, szarość, biel i naturalne wybarwienia drewna), no może z jednym wyjątkiem. To mnie trochę zastanawia. Znam też architektów, którzy wprowadzanie kolorów do wnętrz uważają wręcz za nietakt. O co chodzi? Wielu z Nas wypoczywa, przecież, chętnie w południowych krajach, w których kolor jest dużo milej widziany niż tu – również przez Nas – odwiedzających je turystów.
Zachwycamy się kolorowymi wioskami włoskiego Cinque Terre, mozaikami Barcelony albo obrazkami multi-kolorowych targowisk afrykańskich wiosek i miast.
Potem wracamy tutaj i znów szlaban, garnitur, sofa pod kolor ściany, komody, nawet garderoby. Tak jest prościej. Od strony architekta wnętrz również – trzeba większego wyczucia, żeby nie przesadzić, nie zmęczyć kolorem i nie zniechęcić, zwłaszcza w kraju gdzie temat ciągle ma tylu przeciwników i co za tym idzie niewielu praktyków. Sukces jest jednak możliwy, czego dowodzą liczne realizacje jak ten szalony w ilości barw i wyciszony białym tłem oraz powściągliwością form, nowoczesny loft.
➔ Sprawdź naszą ofertę: architektura wnętrz Częstochowa
Może również być trochę mniej futurystycznie i błyszcząco
Eklektycznie i całkiem ślicznie jak dla mnie – białe tło i kolorowe skarby – każdy z innej, magicznej “wyspy”.
We wnętrzach publicznych barwny rozmach również się zdarza i jest o tyle lepszy, że jeśli źle się czujemy w danej barwie to jesteśmy w niej tylko określoną ilość czasu. W Bangkoku na przykład powstał niezwykły uniwersytet.
Czy wiecie, że życie w danym kolorze lub jego braku ma na nas określony wpływ. Na przykład różowy – uspokaja – czytałam kiedyś o eksperymencie polegającym na pomalowaniu na ten kolor, cel niektórych więźniów, u których po jakimś czasie stwierdzono zmniejszenie poziomu agresji. Oczywiście kolorem można też niwelować choćby niedobór światła w pomieszczeniu, albo budować określony nastrój. Wiedzą o tym doskonale twórcy wystaw sklepowych oraz samych wnętrz, co wykorzystują do swoistej manipulacji potencjalnym klientem. Druga strona barwnego medalu jest taka, że to czy lubimy jakiś kolor czy nie zależy od tego jakie, świadome, bądź nie, skojarzenia z nim powstały w Naszym umyśle, najczęściej w okresie dzieciństwa lub wczesnej młodości, dlatego każdy z Nas sam musi określić odcienie jakimi chce się otaczać.
Czasami wystarczy detal, nie od razu musi być całe wnętrze w kolorze, nie zawsze kanapa musi być beżowa, a wprowadzimy trochę słońca, orientalnego ciepła w chłodne środkowoeuropejskie klimaty. Ten związek może się udać.
➔ Sprawdź naszą ofertę: projektant wnętrz Katowice
Nie musimy od razu iść na całość żeby nie popadać ze skrajności w skrajność.
Zacznijmy od zapytania siebie jaki kolor i gdzie, najlepiej nie od razu w miejscu, na które często patrzymy jak np. ściana za telewizorem. Może detal w przedpokoju. Tylko pamiętajmy jeśli naprawdę mamy mu dać szansę – niech będzie super fajny – taki, który bardzo Nam się podoba, nie który wybraliśmy od niechcenia,
jakieś cacuszko, które ucieszy Nas zawsze kiedy koło niego przejdziemy – taki cukierek dla dorosłych.
fot. ummalmequer.com, cristimoise.net, arredamentofacile.eu, kotaku.com, polyvore.com, versacehome-palazzocollezioni.com, goodshomedesign.com, getdomainvids.com, www.mundo-casas.com, cocinaschamo.com, i-decoracion.com, super-decoration.com, designinschool.com, baomoi.com, inspirebohemia.com