Jak wybrać schody do domu?

schody wewnętrzne aranżacje

Z drewna czy z kamienia? Taki mamy najczęściej dylemat a wybór rzeczywisty jest jednak większy, bo i kolor i kształt i forma i materiałów też jeszcze parę można wykorzystać. W sumie komunikacja, a jednak pomysłów już było tyle i od początku – w zasadzie – konieczności ich zaistnienia przykładano sporą wagę do tego jak będą się prezentowały, czego dowodem są liczne pomysły na ich wygląd. Sytuowane często w centralnej części domu, musiały a i teraz powinny podkreślać charakter jego wnętrza. Dla mnie są trochę takim sercem, zaproszeniem do przemieszczenia się w głąb, zatem albo szeroko otwarte jak ramiona na powitanie albo dyskretnie zachęcające tylko wybranych.

 

➔ Sprawdź naszą ofertę: projekty wnętrz Częstochowa

 

Należy jednak pamiętać, że to wciąż komunikacja – droga do celu o wymaganej określonej przepustowości i komforcie poruszania się. Mogą okazać się drogą ewakuacyjną, niezauważalną wygodą albo utrudnieniem  na całe życie. Proporcje schodów określają odpowiednie normy – jak w zasadzie wszystko inne – i poruszanie się w ich zakresie czy czasem wyjście poza nie, nie pozostanie dla Nas bez konsekwencji. Inaczej projektuje się schody w domu, inaczej na klatce schodowej w bloku, inaczej w przestrzeni miejskiej i nie warto robić eksperymentów na skórze własnej czy rodziny.

Schody szklane, piękne, dla odważniejszych pod każdym względem – dobrze zaprojektowane całkowicie bezpieczne. Lekkie i ulotne, przepuszczające światło, powiększające przestrzeń są ostatnio coraz chętniej wybierane. Mocowane na ukrytej w ścianie konstrukcji unoszą się w przestrzeni.

Metalowe, rzadko spotykane ale jak już są –  potrafią robić wrażenie; spiralne oszczędzają przestrzeń, tylko jak po nich wejść z kanapą albo zejść po imprezie 😉?

 

➔ Sprawdź naszą ofertę: projektant wnętrz Katowice

 

Całkiem szalone, właściwie monstrualne rzeźby, dominanty przestrzeni, która zostaje już tylko tłem

Lekkie jak piórko, pomysłowe

jakie schody do domu

i ciężkie jak beton, czy wręcz żelbetowe

schody domowe

Wreszcie kreatywnie rozbudowane do innych funkcji: bibliotecznych półek, całych efektownych regałów, igrające ze światłem, zmyślnie wkomponowane w ściany, niby widoczne gołym okiem a niedostrzegalne. Zwyczajnie niezwykłe schody.

fot. apartmentmodern.com, fleetwoodglass.caboingboing.net, altusarch.com, dustdb.com,  rightmove.co.uk, messagenote.com, dezeen.com, cz.fundir.org, stairporn.org, howtoestablish.com, articature.com, undicilandia.it, dornob.com