Mieszkania ale i lokale urządzone we wnętrzach po starych fabrykach: wysokie, przestronne, industrialne. Częstym elementem jest cegła, stary tynk, metalowe belki, rury. Detale konstrukcyjne czy instalacyjne pozostawione zwykle w ramach funkcjonalnych bądź czysto estetycznych opowiadają od wejścia historię budynku. Te wszystkie elementy uzupełnione nierzadko o ogromne okna, sprawiają, że tego typu wnętrza mają swoich amatorów zwłaszcza wśród zamożnych ludzi. Bo ceny loftów potrafią zaskoczyć tym bardziej jak na lokal z ” drugiej ręki”.
Surowy klimat to ten najczęściej wybierany, przez właścicieli pofabrycznych przestrzeni, obok minimalistycznego oraz eklektycznego choć zdarzają się całkiem “wygładzone” , czyste czy wręcz eleganckie realizacje. To co łączy wszystkie lofty to ogromna, także na wysokość, niczym nieograniczona, często, przestrzeń na wejściu. Daje to niemalże nieograniczone możliwości aranżacji, co z kolei skutkuje szczególnie ciekawymi realizacjami w tego typu lokalach. Powszechne są antresole oraz nietuzinkowe podziały przestrzeni.
➔ Sprawdź naszą ofertę: architekt wnętrz Częstochowa
Zdarzają się wstawione w prostą przestrzeń bloki, w różnych kształtach i tworzywach, pełniące jednocześnie funkcję użytkowego pomieszczenia, jak np. kuchnia czy łazienka oraz jednocześnie przegrody oddzielającej poszczególne funkcjonalne części – “pokoje” – mieszkania.
Oryginalność rozwiązań z pewnością jest jedną z cech – atutów – loftów. Architekt ma tu naprawdę pole do popisu. I jak się przyjrzeć paru realizacjom, wydaje się, ze w przypadku tego typu pomieszczeń – ograniczeń brak a poniesienie fantazją jest wręcz pożądane. Oczywiście nie zawsze, w takim wydaniu, czasem wystrój loftu ma podkreślać maksymalnie jego charakter – być prosty, surowy, wręcz banalny a nawet zabałaganiony lub skromny; obdarty i zardzewiały.
➔ Sprawdź naszą ofertę: projektowanie wnętrz Katowice
Nawet wówczas jednak nadal niebanalny.
Temat loftów mógłby się nie kończyć. Wspaniałych, godnych uwagi wnętrz pofabrycznych jest wiele. Przybliżyłam – mam nadzieję – zaledwie w zarysie, nieco ich charakter, możliwości i urodę.
fot. peruarki.com, digsdigs.com, journal-du-design.fr, pattylaurel.com, architectureartdesigns.com, interiorzine.com, hqroom.ru, archdaily.com, folkvox.com, handsomeconduct.com, inspiriomag.com/, okodesign.blogspot.com