Dom w stodole

Połączenie idealne: starego z nowym – sędziwe mury kontrastujące często z wyrazistymi nowoczesnymi akcentami, jak choćby ogromne tafle okiennych szkleń. Trochę wygładzone i świeże ale z charakterem, duchem czasu. Dwa w jednym dla tych co nie mogą się zdecydować czy wolą tradycję czy modernistyczne rozwiązania – oto właśnie dom w stodole.

Usytuowany zwykle w sielskim otoczeniu, na wsi, bo przecież stodoły tylko tam znajdziemy jest znakomitą alternatywą dla uciekających z miasta i wszystkich poszukując wytchnienia od zgiełku, miłośników przyrody. Nie wiem kiedy i gdzie, kto pierwszy wpadł na ten pomysł; czy to z oszczędności, czy z zamiłowania do miejsca gdzie znalazł swoją stodołę ale tego typu metamorfozy są już dość popularne – przynajmniej tam gdzie mówi się o designie i interesujących rozwiązaniach architektonicznych czy wnętrzarskich – temat jest już dobrze znany.

➔ Sprawdź naszą ofertę: projekty wnętrz Częstochowa

Ze względu na rozmiary przeciętnej stodoły, a czasem i zespołu stodół, czy budynków gospodarczych przekształcanych na mieszkalne możemy właściwie mówić o rezydencji albo nawet posiadłości.

Ta sama cecha daje duże możliwości zagospodarowania, w tym w górę co zawsze jest cenne a przy takich gabarytach i tak trudno z zagęszczeniem sprzętów przesadzić więc po odpowiednim wykorzystaniu przestrzeni na potrzebne funkcje zostaje Nam i sporo oddechu i nie tracimy wiele z przestronności, tak urzekającej w tego typu wnętrzach. Rozwiązania kondygnacji na zasadzie częściowych antresoli z pespektywą widoku z poziomu “0” na wewnętrzne połacie dachu, nawet zaizolowanego i wykończonego ale wciąż tak wysoko Nad nami, daje poczucie ogromu i lekkości jednocześnie.

No i te przeszklenia – gdy już się pojawią – nie ma o czym mówić – jest bajka – jak dla mnie raj. Otoczenie wdziera się do środka. Zimą podziwiamy śnieg z miękkiej sofy i w cieple, choćby kominka, a wiosną podziwiamy budzącą się do życia przyrodę.

➔ Sprawdź naszą ofertę: projektant wnętrz Katowice

Nasz domek jest widny a światło słoneczne potykając się o nierówności cegieł podkreśla ich urok.

W środku możemy sobie bardziej lub mniej unowocześnić. Wolność rządzi. Samo rozwiązanie architektoniczne, przy dobrze przemyślanej przemianie, jest tak dobre, że nie musimy zbyt kombinować, a i tak dom będzie zachwycał. Tylko troszkę trzeba mu się poddać.

Zresztą, jak ktoś już wybiera takie rozwiązanie to przecież ze względu na ten charakter, przestrzeń i okolicę. Wszystko musi grać.

Reszta się ułoży dyktowana pierwszym wyborem, radością z niego, z możliwości tworzenia i spełnienia marzenia.

Żródła: mylifescoop.net, enpundit.com, lakbermagazin.hu, morandonaamerica.com, trendir.com, dornob.com, dezeen.com, contemporist.com, umsdesign.com