Widujemy je w aranżacjach łazienek – jeśli w ogóle – na niewielkich przestrzeniach, w formie wstawek, dekorów. Skąpe użycie najczęściej podyktowane jest względami ekonomicznymi, bo mozaiki właściwie zawsze są droższym rozwiązaniem niż płytki a wypełnienia między drobnymi kosteczkami pochłaniają sporą ilość fugi. Są jeszcze względy praktyczne, fugę trudniej utrzymać w czystości niż samą płytkę, a mozaikę z kolei trudniej, niż tradycyjny format, poprawnie położyć. Na ogół kostki są połączone bazą w postaci siatki w moduły o wielkości ok 30×30 cm,co ułatwia nieco pracę z układaniem, ale siatka nie jest sztywna i stąd potrzebna jest większa wprawa i dokładność przy montażu. Plusem tego rozwiązania jest możliwość pokrywania nimi obłych powierzchni i łatwość docinania pomiędzy kostkami. Docięcie po kostce jest już bardziej problematyczne i mało który fachowiec zechce się tego podjąć.
➔ Sprawdź naszą ofertę: projektowanie wnętrz Częstochowa
Mozaiki mogą być ceramiczne, kamienne, szklane czy drewniane. Elementy nie zawsze są kwadratami, bywa, że szklanymi guziczkami albo prawie okrągłymi plastrami. Najczęściej błyszczące mienią się pod wpływem odbijanego światła. Wiodące fabryki oferują możliwość nadruku właściwie dowolnej grafiki w wysokiej jakości, choć mają i swoje sztandarowe obrazy i wzory.
Przekrój cenowy, w ramach dopasowania się do sytuacji na rynku, stał się ostatnio spory żeby przybliżyć Nam nieco możliwość zafundowania sobie odrobiny luksusu. Kiedy zdecydujemy się położyć mozaikę na większej powierzchni, niekoniecznie w toalecie, ujrzymy ją w pełnym blasku, w odpowiedniej oprawie nada ona charakteru i wytworności każdemu wnętrzu. Przemawiająca już samą formą i odbijanym światłem, potrafi stworzyć niepowtarzalny klimat w spektakularnym stylu.
➔ Sprawdź naszą ofertę: architekt wnętrz Katowice
fot. agamajer.pl