Białe wnętrza – aranżacje i inspiracje

Bez  koloru, czyli dla jednych spokojnie i elegancko, dla innych chłodno i nudno. Tak czy inaczej białe wnętrza mają cały czas rzesze swoich zwolenników wśród wielbicieli rożnych stylów. Kojarzone z minimalizmem ale i z wnętrzami skandynawskimi, przestrzenie bardzo ubogie w kolor lub nawet całkowicie białe potrafią przykuć uwagę, rozświetlić oraz optycznie powiększyć wnętrze. Rzadziej są to miejsca ciepłe, przytulne choć i tu doborem oraz ilością detali i faktur można coś zdziałać, jeśli oczywiście o taki efekt Nam chodzi.

Biały kolor idealnie sprawdza się wszędzie tam gdzie jest dużo nierówności, struktur, ażurów, “zagnieceń”. Mimo oszczędności w kolorach, różny kąt padania światła, a więc i odbijania czy rozpraszania go przez różne materiały, powoduje, że wnętrze nie jest nudne, robi się cieplejsze a mimo mnogości faktur i nawet lekkiego “zabałaganienia” nie robi wrażenia przeładowanego. Biały to kolor czystości, pięknie komponuje się z drewnem, szarościami, pastelami ale i odważnymi barwami.

➔ Sprawdź naszą ofertę: projekty wnętrz Częstochowa

Możemy przyjąć, ze biel jest tłem i czegokolwiek w niej nie umieścimy, prawdopodobnie wysunie się to na pierwszy plan, a jednocześnie nie zaciemni wnętrza  –  i nie przytłoczy efektu bieli – choć to w dużej mierze zależy oczywiście od proporcji między białym kolorem a  tym “czymś”. Lubię biały kolor w pokojach dziecięcych, bo małe dzieci mają dużo kolorowych rzeczy, którymi często się bawią więc i tak jest tam zawsze wielobarwnie a większe dzieci mają już inne zabawki i może tak często się nie bawią ale i sprzątają na ogół rzadziej. Aranżacja wnętrza dokonuje się zatem sama – przyjmnijmy, że to jest taki arystyczny nieład.

Biały kolor króluje we wnętrzach minimalistycznych, kojarzy się z prostotą ale i higieną, stąd często ” odcienie bieli” można spotkać w eleganckich ośrodkach medycyny estetycznej, w gabinetach dentystycznych, czy innych prywatnych zwłaszacza, placówkach służby zdrowia. Wciąż jest jest w czołówce kolorów jeśli chodzi o kuchnie w Naszym regionie. Zwróćmy też uwagę, że w hotelach – pościel często jest śnieżno biała, a przecież tyle jest wielobarwnych propozycji na rynku w tym temacie – tu także stanowi to swoisty komunikat wizualny o czystości, niezależnie od faktycznego stanu.

Troszkę się obawiamy tej bieli, ze względu na tę zdradę o każdym najmniejszym zabrudzeniu. Wbrew pozorom, dobrze dobrana, jakościowo odpowiednia biała podłoga, nawet ta w połysku, sprawdzi się dużo lepiej niż czarna – w połysku to już dużo, dużo, duuużo lepiej.

➔ Sprawdź naszą ofertę: projektant wnętrz Katowice

Są takie elementy wyposażenia wnętrz, których nie wyobrażamy sobie w kolorze innym niż biel, mimo, iż wspóczesny rynek stwarza taką możliwość. Przede wszystkim jest to ceramika łazienkowa, sufity ale i takie drobiazgi jak świąteczny obrus, czy zwykła pralka.

Z mojej perspektywy – projektanta wnęrz – białe mieszkanie czy biuro, bardzo trudno jest przedstawić na wizualiazcji jako atrakcyjne – wygląda często jak przed nałożeniem kolorów. W rzeczywistości efekt końcowy może być bardzo pozytywny. Tych, co lubią biel wokół siebie nie muszę przekonywać, tym, którzy się wahają powiem, że to wielki spokój w pomieszczeniach, harmonia oraz poczucie ładu – przestrzeń bardziej otwarta i większa w Naszej percepcji niż jest naprawdę. Podobno na współczesnego człowieka (w rozumieniu Naszej kultury) w ciągu jednego dnia działa tyle bodźców co na człowieka średniowiecznego przez całe jego życie i wierzę, że tak jest. Wszędzie krzyczą wielobarwne reklamy, gotowe na wszystko by się przebić. Cały czas trwa walka. Uciekamy do domu i tam pragniemy się wyciszyć, odciąć. Może to właśnie jeste lakarstwo, jeśli nawet nie biel to ubóstwo jakieś, skasowanie nadmiaru w każdej postaci – dla zachowania równowagi.

Od minimalizmu, przez zwykłą sielankę aż do pachnących orientem klimatów – biel daje radę wszędzie.

W małych i dużych przestrzeniach, publicznych czy prywatnych wnętrzach – potrafi zbudowac klimat jaki tylko zapragniemy i nie zasze będzie taka chłodna.

Znakomitym przykładem są wnętrza skandynawskie, które tak wielu z Nas ceni za ich prostotę, jasność i brak spasowania jakiś… niepowtarzalność, nieoczekiwaność każdego następnego elementu wyposażenia. Czasem wygląda to wręcz tak, jakby każda rzecz znalała się tam przypadkowo i jedyne co łączyło całość to jasność barw i jakaś taka prostota.