Projektant i architekt wnętrz

Projektant i architekt wnętrz ustala z inwestorem priorytety, zarówno w temacie funkcjonalności projektowanej przestrzeni jak i jej aspektów estetycznych, następnie bazując na tych właśnie wytycznych spaja przestrzeń w całość dostosowaną do możliwości lokalu oraz predyspozycji klienta.

Pod uwagę bierze się orientacyjny czas, w jakim wnętrze ma posłużyć w uzyskanym kształcie, czy stylistyce, wiek oraz upodobania użytkowników  i co naturalnie za tym idzie praktyczne rozwiązania ułatwiające codzienne życie. Bardzo często dopiero podczas rozmów z projektantem wnętrz, uświadamiamy sobie o czym nie pomyśleliśmy, co rzeczywiście chcemy mieć w swoich czterech kątach a z czego powinniśmy zrezygnować, choćby dlatego by uzyskany efekt nie okazał się zbieraniną, być może wyjątkowych ale jednocześnie zupełnie nie pasujących do siebie przedmiotów czy materiałów.

Harmonia jest wówczas, gdy w zwyczajnym użytkowaniu nic Nam nie przeszkadza, zarówno w praktycznym jak i estetycznym aspekcie, gdy jasno jest określone co ewentualnie dominuje we wnętrzu, co jest tłem a co ma się z tym tłem zlewać. Zwłaszcza we wnętrzach użyteczności publicznej, przestrzeniach reprezentacyjnych, ważny jest także komunikat wizualny jaki chcemy przekazać potencjalnemu odbiorcy, klientowi, gościowi.

Chcemy także aby wnętrze wspierało go zarówno w samym poruszaniu się po nim – do tego celu mogą służyć odpowiednie oznaczenia przestrzeni ale i sama aranżacja – dobrze jest gdy kieruje go w odpowiedni sposób, jak i zapewniało mu pewien komfort korzystania, na przykład z lokalu użytkowego, budując dobre skojarzenia z miejscem i zapewniając chęć do dalszego odwiedzania go a w konsekwencji korzystania z usług.

Atmosfera jaką chcemy uzyskać jest bardzo ważna – dotyczy to i wnętrz prywatnych i publicznych: Na to czy będziemy w stanie w niej wypocząć, czy akurat chcielibyśmy się w niej bawić lub pracować – sam charakter pracy oczywiście ma także kolosalne znaczenie no i nie zapominajmy, ze tam gdzie jedni się bawią, na przykład goście na sali bankietowej, tam inni pracują – obsługa sali, dlatego właśnie projektowanie wnętrz to proces, wymagający przemyśleń wielu kwestii, zwłaszcza tych rozwiązanych nierzadko raz na zawsze, bądź co najmniej na wiele lat, takich, których na co dzień nie zauważmy (chyba, że projekt nie jest dobry i coś Nam stale przeszkadza, utrudnia życie).

Wymaga zapoznania się z technicznymi warunkami, czyli możliwościami lokalu, przepisami czy normami prawnymi obowiązującymi dla pomieszczeń o konkretnym przeznaczeniu. Architekt wnętrz winien wskazać najlepsze rozwiązania biorąc pod uwagę powyższe kwestie oraz oczywiście oczekiwania inwestora, jednocześnie dobrze jest gdy sam jest otwarty na sugestie oraz alternatywne pomysły tak ze strony swojego klienta, jak i wykonawców projektu, gdy pozostaje czujny i wspierający do końca realizacji dla uzyskania jak najlepszego efektu nie tylko na wizualizacji ale przede wszystkim w rzeczywistości.